Sprzęt ogrodniczy przydatny zimą w pielęgnacji ogrodu
Wbrew pozorom po jesiennych pracach przeprowadzanych w ogrodzie, sprzęt ogrodniczy nie przechodzi stan uśpienia aż do wiosny. Ogrodnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że zimowa pielęgnacja wielu roślin w czasie zimy jest istotna z punktu widzenia ich kondycji i rozwoju, jaką będą prezentowały wraz z nadejściem wiosny. Choć szybko zapadający zmrok i niezbyt sprzyjająca aura nie nastrajają pozytywnie do prowadzenia zimowych prac w ogrodzie, to jednak warto to przetrzymać, by po kilku miesiącach cieszyć się pięknym ogrodem z imponującą roślinnością.
Odśnieżarki spalinowe i elektryczne
Jednym z podstawowych narzędzi pielęgnacyjnych w czasie zimy są odśnieżarki. W przypadku ogrodów zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą modele spalinowe, o znaczne szerszym zakresie działania niż pokrewne urządzenia elektryczne, które w żaden sposób nie będą uzależnione od źródła zasilania.
Urządzenia tnące
Zimowa pielęgnacja w ogrodzie nie może się obejść bez narządzi tnących. W tym przypadku warto wyposażyć się w sekatory, rozdrabniacze do gałęzi czy pilarki. Jednak nie należy zapominać o tym, że tego typu narzędzia mogą być stosowane tylko w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim przy bezśnieżnej pogodzie, przy temperaturze powietrza nie niższej niż -5˚C. Z całą pewnością jedną z zalet w ogrodzie zimą jest fakt, że ze względu na nieobecność liści drzewa są zdecydowanie bardziej przejrzyste, co z kolei pozwala na wyeliminowanie wątłych i splatanych gałęzi, której niejako hamują rozwój zdrowych pędów na wiosnę.
Jak dbać o sprzęt do pielęgnacji ogrodu zimą?
Aby móc dbać o ogród, pielęgnować go i wzmacniać, należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które choć są bardzo przydatne i funkcjonalne , to jednak wymagają tego, by o nie zadbać szczególnie w czasie zimy, kiedy to metalowe elementy, są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia. W związku z tym muszą być nie tylko dokładnie wyczyszczone, ale również zakonserwowanie, a także przechowywane w miejscach, w których nie występuje wilgoć, a wahania temperatur nie są zbyt drastyczne. Należy pamiętać o tym, że nie tylko urządzenia do cięcia i kopania wymagają szczególnej troski. Warto zadbać również o urządzenia elektryczne i spalinowe, które nie zawsze zimą są użytkowane, a więc muszą być wyczyszczone i przez okres zimy przechowywane w miejscu suchym, o w miarę możliwości stałej termokauterze otoczenia. Urządzenia spalinowe i elektryczne, w czasie gdy przez dłuższy czas nie będą wykorzystywane, koniecznie powinny zostać odcięte od źródła zasilania.