Lawenda, czyli trochę Prowansji w naszym ogrodzie

Lawenda nie tylko pięknie prezentuje się w ogrodzie, ale również wydziela przyjemny dla nozdrzy zapach. Posadzić możemy ją już w połowie czerwca, jednak kupując sadzonki w wielodoniczkach, kwiaty będziemy podziwiać dopiero w przyszłym roku. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc zakup kwitnących roślin, które posadzimy w ogrodzie, wnosząc do niego odrobinę francuskiej Prowansji.

Gdzie posadzić lawendę i jak o nią dbać?

Lawendę najlepiej posadzić w stosunkowo suchym miejscu, gdyż nie lubi ona dużej ilości wody i gliniastego podłoże. Preferuje natomiast glebę przepuszczalną, próchniczą i zasadową, o pH mniej więcej 6-8. Lawenda nie powinna być sadzona w okolicach kwiatów, które lubią być często podlewane. Nadmierna ilość wody może powodować choroby grzybicze, objawiające się ciemnymi plamami na łodygach. Lawendę trzeba podcinać dwa razy w roku – pierwszy raz należy zrobić to wczesną wiosną, gdy tylko ustąpią mrozy, natomiast drugi raz w połowie lata. Pierwsze cięcie jest zdecydowanie trudniejsze, bowiem musimy uważać na zdrewniałe pędy. Osoby z mniejszym doświadczeniem mogą poczekać, aż lawenda wypuści pierwsze kwiaty, tak aby mieć pewność, że podcięta zostaje w prawidłowych miejscach. Roślina ta nieodmiennie kojarzy się z latem, jednak co zrobić z nią późną jesienią i zimową porą? Otóż mamy dwie możliwości:

  • okrywanie lawendy,
  • przeniesienie jej do domu, jeśli hodowana jest w donicach.

Większość odmian wykazuje dużą mrozoodporność, jednak jeśli temperatura spada znacznie poniżej zera (wynosząc na przykład -25 stopni), nieosłonięte krzewy mogą przemarznąć.

Co posadzić razem z lawendą?

Lawenda pięknie prezentuje się na tle świeżo ściętej trawy, dlatego będzie idealnym wyborem dla wielbicieli minimalistycznych rozwiązań. Wystarczy nam kosiarka i podstawowe akcesoria ogrodnicze, które zakupimy w sklepie https://www.stiga.pl/. Z drugiej strony, jeśli zależy nam na bogato udekorowanym ogrodzie, lawendę możemy posadzić w parze z:

  • różami,
  • kocimiętką,
  • liliowcami,
  • floksami.

Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie jej w większych grupach, w pewnych odstępach, w których umieścimy różnorodne kwiaty i rośliny, wzbogacające wygląd naszego ogrodu.

Co można zrobić z lawendy?

Ta pięknie prezentująca się i pachnąca roślina nie tylko urozmaici wygląd naszego ogrodu, lecz również okazuje się niezwykle praktyczna. Możemy z niej wykonać różnego rodzaju ozdoby czy suche bukiety, które udekorują nasze mieszkanie bądź ganek. Lawenda będzie też ciekawym dodatkiem do wianków, które coraz częściej zamiast welonów wybierają dla siebie panny młode. Roślina ta sprawdza się także w kuchni – możemy z niej przygotować dżem (idealnym rozwiązaniem będzie dodanie do niego kilku płatków róż), herbatę (działa uspokajająco i nasennie) czy nalewkę. Ciekawą alternatywą będzie stworzenie własnych olejków eterycznych, które wykorzystamy na przykład w aromaterapii, podczas masażu czy jako kosmetyk. Świeża lawenda daje więc wiele możliwości zarówno pod kątem dekoracyjnym, jak i kulinarnym czy nawet kosmetycznym.